tuv-iso-logo tuv-iso-27001-logo

Νέα από το e-forologia.gr (8/7/2024)

Άρθρο

Απογραφή και επιμέτρηση αποθεμάτων

 

Ερωτήματα

Ευέλικτη προσέλευση

Είμαστε βιομηχανία, ενταγμένοι στην ψηφιακή κάρτα (1/7/2024 υποχρεωτικά)

1)Εργαζόμενος με ευέλικτη προσέλευση 120 λεπτών και με ωράριο 07.00-15.00, χτυπάει είσοδο 11.00 (καθυστέρησε λόγω εξωτερικών εταιρικών υποχρεώσεων). Είναι σύννομος ο εργοδότης να επιτρέψει την αποχώρηση στις 15.00;

2) Εργαζόμενος με ωράριο 07.00-15.00, χτυπάει είσοδο 11.00 (προσωπικός λόγος καθυστέρησης). Βάσει της ευέλικτης προσέλευσης μπορεί να αποχωρήσει νόμιμα μέχρι τις 17.00 ? Εάν αποχωρήσει στις 19.00 θα πρέπει να καταλογιστεί 1 ώρα υπερεργασία και 1 ώρα υπερωρία ( αφού προηγηθεί δήλωση στο Εργάνη);

Απάντηση

Σύμφωνα με την Εγκύκλιο Υπ. Εργασίας  Α.Π. 37271/21-06-2024,  για όσες επιχειρήσεις είναι ενταγμένες στο μηχανισμό της ψηφιακής κάρτας και έχουν προβεί σε ενεργοποίηση της κάρτας, δίνεται η δυνατότητα, κατόπιν ρητής συμφωνίας του εργοδότη με τον εργαζόμενο (η οποία συμφωνία μπορεί να αποδεικνύεται με κάθε πρόσφορο μέσο) για ευέλικτη προσέλευση μέχρι 120 λεπτά.

Σε περίπτωση που εφαρμόζεται «Ευέλικτη Προσέλευση», η αφετηρία για την έναρξη της ευέλικτης προσέλευσης είναι η δηλωθείσα έναρξη του ωραρίου στην ψηφιακή οργάνωση του χρόνου εργασίας και η προσέλευση – έναρξη της εργασίας, είναι δυνατή εντός X λεπτών (από 0 έως 120 λεπτά κατ’ ανώτατο) από την δηλωθείσα έναρξη κι εντεύθεν.

Aν το δηλωθέν ωράριο στην ψηφιακή οργάνωση του χρόνου εργασίας είναι 07:00-15:00, όπως αναφέρετε στο ερώτημα σας και έχει συμφωνηθεί ευέλικτη προσέλευση 120 λεπτών, ο εργαζόμενος οφείλει να προσέλθει στην επιχείρηση μεταξύ 07:00 και 09:00 και η σήμανση της κάρτας θα πρέπει να έχει γίνει εντός αυτού του χρονικού διαστήματος. Σε μια τέτοια περίπτωση η αποχώρηση μετά την συμπλήρωση 8ώρου, ήτοι μεταξύ 15:00 και 17:00 θεωρείται δικαιολογημένη, εφόσον βέβαια αποδεικνύεται από την σήμανση της ψηφιακής κάρτας και του συμφωνηθέντα όρου περί ευέλικτης προσέλευσης στην ατομική σύμβαση εργασίας.

Δείτε ολόκληρη την ερώτηση και την απάντηση εδώ.

 

Απογραφή για απλογραφικά βιβλία

Ετερόρρυθμη εταιρεία – εμπορική επιχείρηση με απλογραφικά βιβλία , κατά την χρήση 2023 , είχε ακαθάριστα έσοδα κάτω των 150.000,00 € για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια λειτουργίας.

Όλα τα προηγούμενα έτη , πραγματοποιούσε απογραφή υποχρεωτικά λόγω ακαθάριστων εσόδων.

Φέτος για την δήλωση της χρήσης 2023 , μπορεί να μην πραγματοποιήσει απογραφή;

Απάντηση

Το ερώτημα αφορά πολύ μικρή οντότητα της παρ. 2.γ του άρθρου 1 του Ν.4308/2014 με απλογραφικά.

α) Σύμφωνα με την εγκ. Ε.2028/2024 [για το Ε3 του φ.βέτους 2023] «..ως προς τον προσδιορισμό του κόστους πωληθέντων, οι επιχειρήσεις ως απογραφή έναρξης, λαμβάνουν τα δεδομένα πραγματικής απογραφής, εφόσον διενήργησαν προαιρετικά ή υποχρεωτικά απογραφή και σε διαφορετική περίπτωση, ήτοι μη διενέργειας απογραφής, μηδενικό αρχικό απόθεμα. Ως απογραφή τέλους, λαμβάνουν την πραγματική απογραφή σε περίπτωση προαιρετικής ή υποχρεωτικής απογραφής και μηδενικό τελικό απόθεμα όταν δεν έχουν προβεί σε απογραφή. Δηλαδή, αν για το φορολογικό έτος 2023, η επιχείρηση δεν είναι υπόχρεη σε σύνταξη απογραφής και δεν έχει προβεί σε προαιρετική απογραφή βάσει των διατάξεων του ν.4308/2014, το κόστος πωληθέντων προσδιορίζεται μόνο από τις αγορές, με μηδενικό απόθεμα τέλους και μηδενικό απόθεμα αρχής.».

β) Για την περίπτωση του ερωτήματος, για το φ. έτος 2023, εκτιμούμε ότι:

  • Εφόσον δεν διενεργήθηκε την 31/12/2023 απογραφή [προαιρετικά, με υποχρέωση για 1 + 3 έτη], ως απόθεμα έναρξης θα ληφθεί υπόψη το απόθεμα της [υποχρεωτικής] απογραφής της 31/12/2022, και ως απόθεμα λήξης μηδενικό ποσό.
  • Δεν γεννάται κάποιο θέμα με την παρ. 6 του άρθρου 30 του Ν.4308/2014 καθώς η απογραφή στο έτος 2022 ήταν υποχρεωτική.

Δείτε ολόκληρη την ερώτηση και την απάντηση εδώ.

Πηγή: www.e-forologia.gr