tuv-iso-logo tuv-iso-27001-logo

Αθλητικά: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον τελικό με τον Νόβακ Τζόκοβιτς! – Δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκαρη

Την μεγαλύτερη πρόκριση της καριέρας του πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, το απόγευμα της Παρασκευής, 11/6/2021, και η τηλεθέαση ήταν στο πλευρό του. Ο Έλληνας τενίστας κατόρθωσε να περάσει στον μεγάλο τελικό του Rolland Garos κερδίζοντας τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ. Επόμενος αντίπαλος του, στον τελικό, ο νικητής του άλλου ημιτελικού, Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Τζόκοβιτς

Παίζοντας εξωπραγματικό τένις κι ενώ βρέθηκε να χάνει 5-0 στο πρώτο σετ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν ο μεγάλος νικητής στο δεύτερο ημιτελικό του Roland Garros, με 3-1 σετ επί του θρύλου της χωμάτινης επιφάνειας και κάτοχο 13 τροπαίων του Γαλλικού Όπεν, Ράφα Ναδάλ.

Ο «Νολε» θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (13/06, 16:00), όπου είναι το φαβορί για την κατάκτηση του 19ου major τίτλου του (πλησιάζοντας σε απόσταση… αναπνοής τους Ναδάλ και Φέντερερ) απέναντι στον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος θα επιδιώξει να κάνει την υπέρβαση και να φύγει από το Παρίσι με το «παρθενικό» τρόπαιο Grand Slam στην καριέρα του.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς για τον ΣτέφανοΤσιτσιπά

Ο αντίπαλος του ΣτέφανουΤσιτσιπά, Νόβακ Τζόκοβιτς μετά τη επικράτηση επί του Ραφαέλ Ναδάλ, δήλωσε για τον Στέφανο: «Είναι φοβερό επίτευγμα για τον Τσιτσιπά, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θέλει να σταματήσει εδώ. Είναι σε εξαιρετική φόρμα, είναι πρώτος στο Race, έχει συνολικά τα καλύτερα αποτελέσματα. Έχει ωριμάσει πολύ ως παίκτης και πιθανότατα είναι η καλύτερή του επιφάνεια. Παίξαμε έναν επικό ημιτελικό των πέντε σετ πέρυσι. Ξέρω ότι θα είναι και αυτό ένα δύσκολο ματς για μένα».

Δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκαρη

Η Ελληνίδα τενίστρια δεν κατάφερε να πάρει μια ιστορική νίκη-πρόκριση στον τελικό του Γαλλικού Όπεν

Μετά από μια συγκλονιστική μάχη που διήρκησε πάνω από τρεις ώρες, η Μαρία Σάκκαρη  δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Γαλλικού Όπεν έναντι της την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα, νούμερο 33 της παγκόσμις κατάταξης .

Το πρώτο σετ βρήκε νικήτρια την Τσέχα με 7-5 στα γκέιμ, ενώ στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα αθλήτρια επικράτησε 6-4. Όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ με την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα να αναδεικνύεται νικήτρια με 9-7 και συνολικό σκορ 2-1 σετ.

Πηγή: ΑΠΕ, zappit.gr, το Βήμα, skai.gr